Zaburzenia odżywiania – wykład uczennicy Ady Nowak

W erze komputerów, telewizji i internetu niemal na każdym kroku można natknąć się na strony promujące zdrowy styl życia bądź aktywny sposób spędzania czasu. Często słyszymy o tak zwanych dietach “cud” zapewniających natychmiastowe efekty. Szczupła sylwetka promowana przez mass media stała się modna, ale zarazem niebezpieczna. Nierozsądne i niekontrolowane odchudzanie może być pierwszym krokiem prowadzącym do zaburzeń odżywiania takich jak np. anoreksja, bulimia, ortoreksja, bigoreksja.

Na takie choroby w szczególności narażeni są nastolatkowie w wieku szkolnym. Potrzeba określenia własnego “ja”, zaznaczenia swojej pozycji wśród rówieśników oraz niska samoocena,
towarzysząca młodzieży w okresie dojrzewania, to główne czynniki powodujące zaburzenia związane ze spożywaniem posiłków. Młodzi ludzie zaczynają przywiązywać zbyt dużą uwagę do swojego wyglądu, co bez odpowiedniej wiedzy może mieć bardzo niebezpieczne skutki.

W poniedziałek 20.03. podczas przygotowanego w ramach Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK wykładu uczennica klasy II gimnazjum, Ada Nowak, przybliżyła naszym gimnazjalistom przyczyny i skutki anoreksji oraz przedstawiła jej najczęstsze odmiany- ortoreksję oraz bigoreksję. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji oraz nagrodzili wystąpienie brawami.