Regulamin dowożenia uczniów i dzieci do szkół podstawowych oraz przedszkoli na terenie Gminy Olesno

 
  1. Z dowozu autobusem szkolnym może korzystać każdy uczeń/każde dziecko, które znajduje się na liście uczniów/dzieci dojeżdżających.
  2. Autobus szkolny odjeżdża z przystanku o godzinie ustalonej w planie dowozów po stwierdzeniu obecności wszystkich uczniów/dzieci.
  3. Za bezpieczeństwo uczniów/dzieci dochodzących do autobusu oraz powracających do domu po przywozie do swojej miejscowości odpowiedzialność ponoszą ich rodzice/prawni opiekunowie.
  4. Opiekun autobusu szkolnego jest odpowiedzialny za przestrzeganie zasad zawartych w niniejszym regulaminie, decyduje o wpuszczeniu i wypuszczeniu osób z autobusu w odpowiednich miejscach, podejmuje decyzje co do dalszego postępowania w przypadku awarii lub wypadku. Kierowca autobusu w takim przypadku zobowiązany jest podejmować wspólnie z opiekunem działania zmierzające  w pierwszej kolejności do zapewnienia bezpieczeństwa uczniom/dzieciom, a także do zminimalizowania strat materialnych.
  5. W przypadku awarii autobusu przewożącego uczniów/dzieci opiekun sprawuje opiekę  nad dowożonymi uczniami/dziećmi, zapewniając im bezpieczeństwo do czasu zapewnienia im pojazdu zastępczego.
  6. Opiekun autobusu szkolnego ponosi odpowiedzialność za dowożonych uczniów/dzieci od chwili wejścia do autobusu do chwili przekazania ich szkole/przedszkolu   oraz od chwili odebrania ich ze szkoły/przedszkola do chwili opuszczenia autobusu przez ucznia/dziecko na przystanku w swojej miejscowości.
  7. Uczniowie/dzieci dowożeni autobusem szkolnym mają obowiązek:

– punktualnie zgłaszać się na przystanku kilka minut przed wyznaczonym odjazdem autobusu,

– nie utrudniać pracy kierowcy,

– zgłaszać opiekunowi wykroczenia i przestępstwa popełnione w czasie podróży autobusem,

– zgłaszać opiekunowi dowożenia osobiście lub poprzez kolegę (koleżankę) zamiar nieskorzystania z dowożenia z ważnego powodu, np. dodatkowych zajęć w szkole, wcześniejszego powrotu do domu z rodzicami, zamierzonej nieobecności w szkole    w następnym dniu itp.

  1. Uczniom/dzieciom podczas jazdy nie wolno:

– wsiadać i wysiadać z autobusu bez zgody opiekuna,

– spacerować po autobusie, otwierać okien, wyrzucać przez okno żadnych przedmiotów, zaśmiecać pojazdu, niszczyć wyposażenia autobusu,

– zachowywać się w sposób hałaśliwy bądź stwarzający zagrożenie bezpieczeństwa jadących w nim osób,

– wszczynać awantur, bójek, używać słów wulgarnych, grozić innym uczestnikom    podróży,

– przewozić materiałów łatwopalnych, używać zapałek i zapalniczek,

– żądać zatrzymania autobusu w miejscu do tego nieprzeznaczonym,

– rozmawiać z kierowcą.

Za szkody wynikłe z działania uczniów/dzieci naruszające powyższe ustalenia ponoszą odpowiedzialność ich rodzice.

  1. W przypadku, gdy uczeń/dziecko narusza wymienione wyżej zakazy i nie reaguje  na uwagi opiekuna, opiekun informuje o tym nauczyciela dyżurnego, wychowawcę  lub dyrektora szkoły/przedszkola. W sytuacji, gdy zachowanie ucznia/dziecka   w autobusie zagraża bezpieczeństwu podróży innych uczniów/dzieci, opiekun    o zaistniałej sytuacji informuje rodziców ucznia/dziecka, dyrektora szkoły/przedszkola i organizatora dowożenia. Dyrektor szkoły/przedszkola może w takiej sytuacji okresowo pozbawić ucznia/dziecko prawa do korzystania z dowożenia szkolnym autobusem, o czym informuje rodziców ucznia/dziecka i organizatora dowożenia.
  2. Do obowiązków opiekuna należy:
  3. sprawdzenie stanu liczbowego uczniów/dzieci w czasie oczekiwania na środek lokomocji oraz wewnątrz pojazdu, daje sygnał kierowcy do odjazdu,
  4. dopilnowanie ładu i porządku przy wsiadaniu i zajmowaniu przez uczniów/dzieci miejsc w pojeździe (opiekun wsiada ostatni),
  5. ustalenie dla uczniów/dzieci stałych miejsc,
  6. ustalenie sposobu porozumiewania się z kierowcą w czasie jazdy,
  7. zwracanie uwagi na właściwe zachowanie się uczniów/dzieci w czasie przejazdu  i w miejscach oczekiwania na środek lokomocji przed odjazdem autobusu,
  8. zapewnienie bezpiecznego wsiadania i wysiadania uczniów/dzieci z pojazdu i przejścia do szkoły/przedszkola lub miejsca zbiórki, skąd uczniowie rozchodzą się do domów, nie dopuszcza się do wysiadania uczniów/dzieci, jeśli w bliskiej odległości widoczne są pojazdy jadące w obu kierunkach,
  9. w przypadku stwierdzenia sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu uczniów/dzieci opiekun nie dopuszcza do ich przewozu,
  10. podejmuje inne zadania, które uzna za stosowne, aby zapewnić bezpieczeństwo  i zdrowie uczniów/dzieci.
  11. Opiekunowie autobusu szkolnego współpracują z dyrektorami szkół/przedszkoli  oraz wychowawcami zajmującymi się uczniami/dziećmi dojeżdżającymi   w szkole/przedszkolu w zakresie prawidłowej organizacji dowozów, zapewnienia uczniom/dzieciom bezpieczeństwa oraz wyeliminowania niepoprawnych zachowań.
  12. Podczas jazdy uczniowie/dzieci mają obowiązek siedzieć w wyznaczonych miejscach i nie mogą ich zmieniać w czasie jazdy.
  13. Uczeń/dziecko może wsiadać i wysiadać z autobusu tylko w wyznaczonych do tego miejscach.
  14. Przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu uczniowie/dzieci zachowują szczególną ostrożność tak, aby nie narazić siebie i innych uczniów na niebezpieczeństwo wypadku.
  15. Uczniowie/dzieci przyjeżdżają do szkoły/przedszkola kursami zgodnie ze swoim planem lekcji/zadeklarowanym czasem pobytu w przedszkolu i zgodnie z nim wyjeżdżają.
  16. Jeżeli z zastępstw doraźnych wynika, że klasa zostaje zwolniona np. z ostatniej lekcji wówczas uczniowie dojeżdżający oczekują na kurs autobusu na świetlicy.
  17. Uczniowie mogą wracać do domu innym kursem (wcześniejszym lub późniejszym) jeżeli w autobusie są wolne miejsca, a zmiana wynika ze zwolnienia klasy w zastępstwach doraźnych lub udziale uczniów w zajęciach dodatkowych.
  18. Jeżeli uczeń dojeżdżający pozostaje na zajęciach pozalekcyjnych (jednorazowo lub stale) i chce wrócić późniejszym kursem, musi złożyć w sekretariacie szkoły stosowne oświadczenie podpisane przez rodziców (prawnych opiekunów).
  19. Powrót ze szkoły po zajęciach pozalekcyjnych innym środkiem lokomocji może nastąpić tylko na podstawie zwolnienia złożonego w sekretariacie szkoły (jednorazowego lub stałego) podpisanego przez rodziców (opiekuna prawnego).
  20. Uczniowie po przyjeździe do szkoły udają się do szatni, a następnie na świetlicę szkolną lub bezpośrednio na lekcje.
  21. Uczniowie powracający do domu oczekują na autobus w świetlicy szkolnej, wychowawca świetlicy odprowadza uczniów do autobusu szkolnego.
  22. Zwolnienie ucznia z dowozu autobusem może nastąpić tylko na podstawie zwolnienia napisanego i podpisanego przez rodzica (opiekuna prawnego).
  23. Zwolnienie musi być podpisane przez wychowawcę lub pedagoga szkolnego i złożone w sekretariacie szkoły.
  24. Kierowca autobusu szkolnego ma obowiązek:

– kierować autobusem w sposób zapewniający bezpieczeństwo przewożonych osób,

– przestrzegać przepisy prawa o ruchu drogowym,

– dbać o sprawność techniczną szkolnego autobusu,

– zachowywać się w sposób nienaganny,

– współdziałać z opiekunem podczas postoju autobusu na przystankach.

  1. Za zniszczenia wyposażenia autobusu finansowo odpowiada rodzic ucznia/dziecka (prawny opiekun).
  2. Za nieprzestrzeganie regulaminu uczeń/dziecko ponosi konsekwencje zgodnie z ustalonym i zatwierdzonym regulaminem dotyczącym kryteriów oceny zachowania.

Zatwierdził:

Kierownik Wydziału Edukacji

Janusz Wojczyszyn