„Królowa Śniegu” – Świąteczne spotkanie z teatrem 2013

 
Kto był, to potwierdzi, kto nie był, niech żałuje. Wszystko było wielkie, obfite i bogate. Tłumy widzów – 830 osób na widowni, ponad 60 aktorów i występujących artystów, 16 sponsorów imprezy, potężna sekcja muzyczna uczniów Szkoły Muzycznej, Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej i Zespołu Szkół Nr 2. Niemniej imponujące były liczby kulinariów: 400 krokietów, 300 pasztecików, 150 porcji ryby w sześciu odsłonach, 10 kg pierogów, 10 litrów barszczu, 25 blach ciasta i 5 tortów. Robi wrażenie! Wielkie widowisko – Świąteczne Spotkanie z Teatrem w Zespole Szkół Nr 2 w Oleśnie można było 13 grudnia 2013 r. nie tylko obejrzeć, ale przede wszystkim przeżyć.

Wchodzących wita zachwycająca wielka choinka w śnieżnobiałej tonacji. Wszystko wokół także tonie w bieli Królowej Śniegu. Na holu kramiki z wykonanymi przez uczniów i uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej ozdobami świątecznymi. Atmosfera jak na Weihnachtsmarktcie – magiczna aura, półmrok, światełka. Uczniowie częstują przybyłych pienikami. Unosi się aromat świąt. Trudno pomylić ten zapach. Jest jednocześnie słodki jak miód i ostry jak przyprawy. Kojarzy się z dzieciństwem, bezpieczeństwem, ciepłem rodzinnego domu. Uspokaja. Generuje klimat. Wszystkie kondygnacje atrium (dwa pietra) wypełnia zjawiskowa dekoracja – jak z prawdziwego profesjonalnego teatru, autorstwa Katarzyny Uniatowskiej, Tomasza Suskiego, Jacka Małeckiego oraz uczniów szkoły. Za śnieżnobiałym, delikatnym jak mgiełka muślinem sala tronowa Królowej Śniegu. Monumentalna, wsparta na białych kolumnach z centralnym śnieżnym tronem władczyni Zimy. Rzeźbione reliefy gwiaździstych biało-srebrzystych języków wyłaniają się z oparcia tronu jak promienie lodowatego słońca. Sala audiencyjna mieni się bogatą paletą bieli i srebra kryształków lodu i śnieżnych gwiazdeczek. Jak zefirkiem lekko muśnięta, zakryta białym woalem gigantycznej zasłony, ukazywała się pompatyczna komnata królowej. Przezroczysta szyfonowa kurtyna stawała się swoistym tłem zmieniającym się w poszczególnych odsłonach sztuki. Przesuwały się po niej jak w zaczarowanym kalejdoskopie obrazy, zdjęcia, filmy i napisy. Perfekcyjnie skomponowane stroje szyte przez panie: Aldonę Jamik, Ewę Janiszewską-Dandyk, Ewę Flak, Dagmarę Staniszewską, a także oświetlenie, nagłośnienie (Łukasz Kędzia), rekwizyty, układy choreograficzne, a zwłaszcza genialna gra aktorów przeniosły zebranych w krainę baśni Andersena „Królowa Śniegu”.

Za oknami zimowy krajobraz i choinka, a w domowym zaciszu babcia (Aleksandra Stampska) i dziadek (Aaron Wróbel) czytają Gerdzie (Zuzanna Ulbricht) i Kajowi (Jan Flak) bajkę o złym czarowniku, który stworzył lustro zła. Gwałtownie zmienia się scenografia, diaboliczna muzyka, piekielny kocioł i wszechogarniające całą dekorację płomienie ognia wręcz parzą. Brawurowo odegrana scena przez diabła i diablice. Wykrzywione złośliwe twarze, jazgocąca mowa, salwy skrzeczącego wrzasku, wężowate pozy, wijące, kłębiące się spotęgowane Zło. Wielkie brawa dla czarownika Patryka Poręby, czarownicy Darii Grabińskiej, diablic: Weroniki Szklorz, Anny Górskiej, Tatiany Kokot, Emila Bodziocha, Magdaleny Nowak i diabełka Bartosza Jeziorowskiego. W kolejnej fantastycznie zaaranżowanej scenie Gerda i Kaj bawią się, jeżdżąc na łyżwach. W tle na szyfonowej zasłonie-ekranie ukazano zimową zabawę dzieci. Iluzja doskonała. Wówczas do oka Kaja, wdzięcznie zagranego przez Jana Flaka, dostał się tajemniczy odłamek roztrzaskanego w przestworzach diabelskiego zwierciadła, który odmienił spojrzenie chłopca na świat w ten sposób, że wszystko, co piękne i dobre, postrzegał on od tej pory jako brzydkie i złe. Grzeczny i dobry Kaj przemienia się w niegrzecznego i krnąbrnego, pozbawionego uczuć chłopca. Staje się zdobyczą okrutnej Królowej Śniegu. A biedna, dobra, czuła – cudownie zagrana przez Zuzannę Ulbrich –Gerda szuka przyjaciela dniem i nocą, zamartwia się, wędruje przez nieznane krainy, pyta, rozpacza i woła – „Kaju gdzie jesteś?” Nad rzeką, której Gerda ofiarowała swoje buciki, spotyka wróżki i kwiaty: Karolinę Jokiel, Karolinę Flak, Sonię Jendrak, Patrycję Dratwę, Kathrin Posor i Kamilę Krzywoń w przepięknych strojach z naręczami kwiatów. Jak z krainy elfów, baśniowe, ze snu… W końcu mała Gerda spotyka Wronę, Eskimosów i Śnieżynki. Komiczna Wrona zagrana przez Wiktorię Imiołczyk była jedną z najlepszych kreacji aktorskich. Eskimosi (Łukasz Wiatr, Karolina Witek, Katharina Häusler, Łukasz Krzywoń, Aldona Kuc) wprowadzają Gerdę do krainy Królowej Śniegu. I oto Ona – zjawiskowa, zimna, lodowato piękna, bezduszna Królowa Śniegu – fenomenalnie zagrana przez Zuzannę Adamowicz. Majestatyczna, niedostępna, doskonała w pozach, gestach (ach, jak ona zasiadała na tronie!). Perfekcyjny strój, fryzura, makijaż… Wielkie uznanie dla charakteryzatorów z Gabinetu Kosmetycznego „Kleopatra”. Władczyni towarzyszyły urocze Śnieżynki: Wiktoria Dandyk, Zuzanna Skibińska, Adrianna Nowak, Julia Nowak. Na dworze królowej Gerda odnalazła swojego Kaja. Ostatecznie miłość wszystko zwycięża, toteż odczarowała ona także Kaja o lodowym sercu. Dzięki miłości Gerdy Kaj mógł wrócić do świata realnego. Z oddaniem role dzieci, przyjaciół Gerdy i Kaja, zagrali: Oliwia Latocha, Wiktoria Jendrszczok, Dominik Ligendza i Filip Rymarczyk. Para głównych aktorów Zuzanna Ulbrich i Jan Flak emanowała szlachetnością, światłem i niewinnością. To było po prostu PIĘKNE.
Widowiskowa z wielkim rozmachem przygotowana impreza rozbrzmiewała tonami wspaniałej muzyki wykonywanej przez uczniów Szkoły Muzycznej i Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej. Aranżacja muzyczna Korneliusza Wiatra, Tomasza Grajcara, Katarzyny Suchary i Karoliny Wieczorek jak zwykle na najwyższym poziomie. Patrycja Barcz, Patrycja Biskup, Patryk Wanat, Julia Witek, Zuzanna Skibińska i Karolina Witek dali prawdziwy popis wokalistyki. Świetni instrumentaliści zagrali na instrumentach: na gitarach – Piotr Jaroń, Rafał Jagieła, na skrzypcach – Anna Hober, Anna Wac, Paulina Krupa, Magdalena Skoczylas, Viktoria Suda, na fletach – Kinga Pietrucha, Paulina Świtała, na perkusji – Adam Maliński, Szymon Kansy, Antoś Mazurkiewicz, na akordeonie – Dorota Skowronek. Nadmienię, że znaczna cześć wokalistów i instrumentalistów to uczniowie lub absolwenci oleskiej „Dwójki”.
Talent, pracowitość, kolegialność, dynamika, praca zespołowa, zaangażowanie uczniów, nauczycieli, rodziców, dyrekcji, pracowników obsługi, którzy układali, rozbierali, piekli, gotowali, przypinali, sprzątali, uczyli i ćwiczyli, przyczyniły się do osiągnięcia sukcesu widowiska i wielkiej świątecznej imprezy. Ważną rolę pełniła Katarzyna Jurczyk, która koordynowała pracę za kulisami, a także autorzy filmów wykorzystanych w spektaklu: Zbigniew Janicki, Mariusz Jaguś i Bożena Witych. Wyjątkowe widowisko to efekt pracy zespołu, efekt kunsztu, zdolności i wytrwałości autorek koncepcji, scenariusza i reżyserek spektaklu, polonistek – Aleksandry Świtały i Dagmary Staniszewskiej, które od lat cyklicznie dyrygują szkolnym teatrem. Wielkie uznanie dla ich polotu, inwencji twórczej i zdolności kreacji. – Do występu przygotowywaliśmy się niemal trzy miesiące – mówi Aleksandra Świtała, reżyser spektaklu. – Od kilku już lat tworzymy świąteczne przedstawienia. Zaczynaliśmy od tradycyjnych jasełek, powoli od nich jednak odchodziliśmy, starając się tworzyć poważniejsze sztuki. Rok temu był „Dziadek do orzechów”, a teraz „Królowa Śniegu”. W tym roku stworzyliśmy przedstawienie na większą skalę. Wynajęta została firma, która nagłośniła i oświetliła scenę oraz rozpoczęliśmy współpracę z oleską szkołą muzyczną, którą jesteśmy zachwyceni. – Aby dobrze wystąpić w sztuce teatralnej, trzeba to pokochać – mówi Dagmara Staniszewska, reżyser przedstawienia. – Poza tym, aktorami nie są przypadkowi uczniowie. Zgłosili się sami, nie trzeba było ich w żaden sposób namawiać. Pracujemy z nimi w kółkach teatralnych i dzięki ich chęciom udaje się mnóstwo rzeczy wypracować.
Na stronie ool24.pl ukazała się pełna uznania recenzja spektaklu autorstwa Damiana Pietruski: „ Młodzi aktorzy zaprezentowali się fenomenalnie. Nie można wyróżnić wszystkich, jednak trzeba wspomnieć o wzruszającej grze Jasia Flaka (Kay), idealnie wkomponowanej Zuzannie Adamowicz (Królowa Śniegu) i rozbrajającej Wiktorii Imiołczyk (Wrona). Ponad pięćdziesiąt osób zaangażowanych w przedsięwzięcie, genialna gra aktorska, generująca niezwykłe emocje, świetna scenografia, niesamowita oprawa muzyczna”. Świąteczne Spotkanie z Teatrem zostało uwiecznione przez TVP Opole – zobacz http://www.tvp.pl/opole/zobacz-na-zywo.
Uczestnicy imprezy nie delektowali się tylko wrażeniami artystyczno-estetycznymi. Czekała na nich cała gama smaków, czyli potrawy w świątecznej kawiarence. Obsługa w osobach dyrektorów: Beaty Sznajder-Małeckiej, Cezarego Łuczaka i pracowników szkoły: Joanny i Arkadiusza Panka dwoiła się i troiła wobec wijącej się kolejki smakoszy. Potrawy przygotowali i ciasto upiekli rodzice, nauczyciele i kucharki. Wszystkim należą się wielkie podziękowania. Kawiarenką od lat zawiaduje Master Chef „Dwójki” – Jolanta Smyk. Nad sprzedażą stroików i ozdób świątecznych od lat czuwa Irena Schudy. A nad całością czuwa i patronuje niezwykle mocno zaangażowany w to przedsięwzięcie dyrektor szkoły Jerzy Jeziorowski, który witał przybyłych gości z Burmistrzem Olesna Sylwestrem Lewickim na czele, przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Antkowiakiem, radnymi, dyrektorami szkół i instytucji kultury.
Impreza potężna, widowiskowa, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem lokalnej społeczności nie kosztowała szkolę przysłowiowej złotówki. Całość kosztów ponieśli sponsorzy, którym z całego serca dziękujemy. Dziękujemy i polecamy się na przyszłość: Biurom Podróży „Kormoran” i „Tempo”, Pracowni Reklamy Jacka Małeckiego, Tomaszowi i Izabeli Klimzom, Gabinetowi Kosmetycznemu „Kleopatra”. Krzysztofowi Baronowi, Hotelowi „Olesno”, Kwiaciarni Anny Kisteli, Kwiaciarni „Susscy”, Marii i Joachimowi Porembom , Restauracji „Aleksandra”, Aleksandrowi Pyce, Kompleksowi Gastronomiczno-Rekreacyjnemu „U Wąsińskich”, Bankowi Spółdzielczemu w Zawadzkiem oddział Olesno, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie, Aldonie Jamik, Ewie Janiszewskiej-Dandyk, Ewie Flak. Świąteczne Spotkanie z Teatrem w Zespole Szkół nr 2 było prawdziwym antidotum na chłodne, zimowe dni, pachnącą, pełną doznań i wzruszeń ucztą dla ducha i dla ciała. „Dwójka” teatrem stoi.
Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych i radosnych świąt Bożego Narodzenia, wszelkiej pomyślności, zadowolenia, oraz sukcesów z podjętych zadań w nadchodzącym roku wraz z podziękowaniami za dotychczasową współpracę dla wszystkich Oleśnian, przyjaciół i sympatyków szkoły składają dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Nr 2.

Ewa Cichoń