„Igraszki z diabłem”

 

Uczniowie naszego gimnazjum wystawili 1 czerwca (piątek) 2012r. o godz. 18.00  spektakl „Igraszki z diabłem” zrealizowany na podstawie komedii Jana Drdy. Przedstawienie odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie.

Dzieci dzieciom i dorosłym sprawiły niebanalny prezent w postaci spektaklu teatralnego, który rozegrał się w Dniu Dziecka -1 czerwca br. na deskach oleskiego MDK. Grupa teatralna z Zespołu Szkół Dwujęzycznych pod kierunkiem polonistki Dagmary Staniszewskiej wystawiła pełen dowcipu moralitet „Igraszki z diabłem” czeskiego prozaika i dramaturga Jana Drdy. Baśniowy klimat potęgowała bogata scenografia – dekoracja, kostiumy, didaskalia, charakteryzacja aktorów i świetne oświetlenie, niemal jak w profesjonalnym teatrze. W przestrzeni lasu, diabelskiego młyna, pustelni i królestwa piekieł rozgrywały się wątki baśni scenicznej przedstawionej w konwencji komediowej.

Dowcipnie zagrana sztuka, gdzie w naturalny sposób przenikają się elementy sacrum i profanum, anioły i diabły, niewinność i grzech, dobro i zło. Zabawne widowisko oparte na motywach ludowych baśni, gdzie wszystko jest możliwe. Bo teatr to przede wszystkim jest magia, która wdziera się poprzez zmysły we wszystkie zakamarki wrażliwości widza. Magia sklejona z pewnej nierealności, za którą tak tęsknimy. Z pewnością, dlatego tak bardzo kochamy bajki- gdzie świat pozaziemski miesza się z tym realnym, gdzie widz może marzyć, wzruszać się i bawić. Nawet odrażający w swej naturze cały arsenał piekielnych postaci wzbudzał sympatię. Zwycięża, bowiem spryt, odwaga i zdrowy rozsądek. Pełno tu dobrodusznego humoru, który staje się najlepszym lekarstwem na zło tego świata. Więc śmiejmy się.
Młodzi artyści kolejny raz dali pokaz swoich umiejętności i wysokiego poziomu. Wspaniały popis aktorski zaprezentował Michał Wróbel w roli Kabata ( nie po raz pierwszy zresztą) i Oskar Kalus w roli Lucjusza, wrodzonym komizmem rozśmieszał, nie po raz pierwszy, Piotr Pieprzyca, wcielając się w postać diabła Karborunda, znakomicie zagrały rubaszne bohaterki Emilia Scheffler- Sarka-Farkę i Aldona Kuc – Kasię. Reżyser przedstawienia D. Staniszewska z grupą teatralną stworzyła nie tylko epatujące humorem widowisko pełne wizualno-słownych metafor, ale także nastrojową oprawę muzyczną. Zjawiskową dekorację przygotowali: Tomasz Suski i Jacek Małecki, nagraniem i projekcją filmu zajął się Zbigniew Janicki, nad obsługą techniczną czuwali Piotr Jaroń i Patryk Huć. Imponujące stroje uszyła Aldona Jamik, a nad całokształtem scenograficznym pieczę miała Katarzyna Jurczyk. Przedsięwzięcie wsparli sponsorzy: Joachim i Maria Porembowie, „Hotel Olesno”- Gabriela Wiendlocha, „Nestro”- Stare Olesno, Hurtownia Artykułów Wielobranżowych „PBBJ” Olesno, Biuro Podróży „Kormoran”, Grzegorz i Kornelia Kalusowie, Gabinet Stomatologiczny Olesno, Sylwia Budek. Przygotowane z dużym rozmachem przedstawienie spotkało się z entuzjazmem zgromadzonej publiczności i wielkim uznaniem ze strony dyrektorów Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego, goszczących w Oleśnie. Siła powodzenia tego kolejnego wyzwania scenicznego tkwiła w umiejętnym doborze scenariusza, oryginalnej i subiektywnej interpretacji oraz świetnej scenografii i podkładzie muzycznym. Jednak prawdziwy potencjał to aktorzy, którzy swoją mimiką, dykcją i całą swoją aparycją stworzyli postacie barwne i zapadające w pamięć. Na scenie MDK długo jeszcze nie milkną brawa….

Ewa Cichoń