„Świtezianki” na deskach Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie

 

„Jakiż to chłopiec piękny i młody?

Jaka to obok dziewica?

Brzegami sinej Świtezi wody

Idą przy świetle księżyca.”

14 grudnia 2021r. mogliśmy po raz kolejny obcować ze Sztuką  w wydaniu szkolnej grupy teatralnej „Maska”, która pod kierunkiem pani Dagmary Staniszewskiej od lat działa przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Oleśnie.

Grupa wzięła tym razem na „warsztat” twórczość Adam Mickiewicza, a konkretnie trzy ballady „Świteź”, „Rybka” i „Świtezianka”, na kanwie których powstała sztuka teatralna o bliźniaczym tytule.

Podobnie jak ballady Mickiewicza,  osadzone w realiach historycznych i lokalnych, przedstawienie  nawiązuje zarówno do współczesności, jak i ludowych podań z XIX wieku. Bohaterem  jest młodzieniec, który po raz pierwszy doświadcza zakochania, a obiektem jego westchnień jest młoda, tajemnicza dziewczyna. Gdy ta mu umyka, kawaler podąża za nią i trafia do  baśniowej, innej rzeczywistości. Mieszka tam nimfa, która próbuje go zwieść  i zatrzymać przy sobie. Chłopak będzie musiał zdecydować, czy chce zostać z urokliwą nimfą, czy podąży dalej za nieuchwytną wybranką serca.

To  obraz pełen romantycznych, mrocznych scen, które sprawiają, że widz przenosi się w inny wymiar.  W codzienność bohaterów ingerują siły nadprzyrodzone, a to, co znane, okazuje się niebezpieczne i tajemnicze.  Siły te oceniają czyny ludzkie i wprowadzają ład moralny, wymuszają odpowiedzialność  i wymierzają karę za popełnione zło.

Przesłanie sztuki jest jednak niezwykle pozytywne gdyż jak mówi sama pani reżyser w wywiadzie do lokalnych mediów „ … w naturze człowieka leży miłość ale również zdrada. Ale nawet jeśli pojawia się zdrada, to zawsze jest dla ludzi szansa, jest nadzieja by ta miłość przetrwała.”

Należy podkreślić, że ogromy rozmach i skala przedsięwzięcia możliwe były dzięki wsparciu finansowemu ze strony miasta w ramach budżetu obywatelskiego. Wspaniała scenografia, muzyka, rekwizyty, charakteryzacja,  układy choreograficzne, a zwłaszcza genialna gra aktorów przeniosły zebranych w krainę niezwykłości i nastrój tajemniczości, uzyskany  m. in. poprzez takie elementy  jak dzikość krajobrazu, cisza, mgła, szum wody i wiatru, światło księżyca.

Uczniowie i absolwenci oleskiej „Dwójki” a zarazem podopieczni p. Dagmary Staniszewskiej, jak również  gościnnie występujący artyści w bezdyskusyjny sposób udowodnili swój kunszt aktorski, niezwykłe  zdolności wokalne oraz taneczne.  Choreografia  to zasługa  niezastąpionej p. Ali Potapowej. Za wkład pracy w powstanie przedstawienia ogromne  podziękowania należą się również p. Katarzynie Jurczyk, p. Annie Jur, p. Katarzynie Uniatowskiej, p. Gabrieli Kołeckiej, p. Zbigniewowi Janickiemu,  Tomaszowi Grajcarowi i p. Tomaszowi Suskiemu

Na widowni nie zabrakło tego dnia Burmistrza Sylwestra Lewickiego wraz z małżonką, Henryka Kucharczyka, Janusza Wojczyszyna z małżonką, Jolanty Wilczyńskiej wiceprzewodniczącej sejmiku wojewódzkiego.

Żadne słowa nie oddają pamiętnej wtorkowej atmosfery,  panującej w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie, dlatego kto nie był niech żałuje i już teraz  rezerwuje sobie czas na kolejne spektakle „Maski”.

Cezary Łuczak

Zdjęcia: Fotodedyk

 

Więcej zdjęć:

https://www.facebook.com/Fotodedyk-1410235592558707