Spotkanie z panią Bogumiłą Kaszą

Dnia 6 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas II i III gimnazjum z mieszkanką Olesna, panią Bogumiłą Kaszą- kobietą, która przeżyła II wojnę światową. Podczas wybuchu Powstania Warszawskiego miała zaledwie 11 lat , a musiała zaopiekować się młodszym rodzeństwem pozostawionym jej pod opieką (ojciec był wówczas więziony, a matka zaginęła wraz z wybuchem powstania). Mimo zamieszania związanego z wojną, potrafiła odnaleźć się w danej sytuacji, panowała nad sobą, nad rodzeństwem, a w wolnych chwilach ucieczką od przykrej codzienności była dla niej piękna powieść, jaką jest Quo Vadis. Pani Bogumiła zdradziła nam także, że rzeczą, którą najlepiej pamięta z okresu wojny, jest głód- nasza mała bohaterka codziennie chodziła głodna i niestety nie było na to żadnej rady. Kończąc podkreśliła, że codziennie nie modli się o zdrowie, ale abyśmy nigdy już nie doświadczyli okrucieństwa wojny.
Po zakończeniu swojej opowieści pani Kasza została nagrodzona owacjami na stojąco, a każdemu słuchaczowi jej słowa z pewnością zapadły głęboko w pamięci.
M. Pieknik – Janiszewska