Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

Dnia 22 kwietnia 2016 roku Oddział Rejonowy PCK w Opolu zorganizował etap rejonowy XXIV Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK dla szkół ponadgimnazjalnych i III Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK dla szkół gimnazjalnych, które odbyły się na terenie Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie.
Celem Mistrzostw było wzmocnienie procesu edukacji młodzieży poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyków ich przestrzegania.

W zawodach  udział wzięło 6 drużyn ratowniczych ze szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Na zespoły czekały przygotowane pozorowane sytuacje związane z zagrożeniem zdrowia lub życia, które rozmieszczone były w budynku szkoły i na zewnątrz. Ponadto uczniowie na stacji „Test” musieli wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu bezpieczeństwa i zasad udzielania pierwszej pomocy oraz międzynarodowego prawa humanitarnego i wiedzy o Ruchu.

W organizacji Mistrzostw od lat pomagają m.in. uczniowie należący do Szkolnego Koła PCK Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Oleśnie, którzy byli doskonałymi pozorantami.

W kategorii szkół gimnazjalnych wygrała drużyna oleskiej „Dwójki” w składzie: Sonia Jendrak, Angelika Kapuścik, Marta Woźny, Karolina Konieczny i Kamil Wolny kwalifikując się do etapu wojewódzkiego, który odbył się 28 maja na terenie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu. Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli: Marszałek Województwa Opolskiego, Opolski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Opola.

Zawodnicy musieli wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym: nieprzytomnemu mężczyźnie bez oddechu, rowerzyście z podejrzeniem urazu kręgosłupa, napadniętej kobiecie z raną ciętą, kelnerce z ciałem obcym w ranie, ugryzionej przez psa spacerowiczce czy sprzątaczce ze złamaniem otwartym. Ponadto oceniane było bezpieczeństwo ratowników, koordynacja pracy w zespole, umiejętność wezwania pogotowia. Nasi uczniowie, w zmienionym składzie – Karolinę zastąpiła Weronika Respondek, dzielnie wykonywali wszystkie stawiane przed nimi zadania, zajmując V miejsce.

IMG_9351 IMG_9353 IMG_9358 IMG_9364 IMG_9365 IMG_9368 IMG_9373 IMG_9374 IMG_9377 IMG_9379 IMG_9382 IMG_9384 IMG_9385 IMG_9386 IMG_9387 IMG_9350

Gratulujemy!