„Magiczna moc Świąt…” czyli Świąteczne Spotkanie z Teatrem w „Dwójce”

„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.

Zostaną po nich buty i telefon głuchy.

Szanowni Państwo, nasz wieczór dobiega końca.

Mamy nadzieję, że warto go było z nami spędzić.

Że udało nam się chociaż trochę pokazać, jak ważna w życiu jest miłość i tolerancja.

Że to właśnie my mamy największy wpływ na nasze życie.

Mamy też wpływ na życie innych ludzi.

Nie zostawiajmy nikogo w potrzebie, nie tylko podczas Świąt.

Pamiętajmy, że to, co damy drugiemu człowiekowi, zawsze do nas wróci.

To dzięki naszej postawie Święta mogą trwać cały rok”.

Powyższe słowa wypowiedziane przez aktorów oleskiej Dwójki kończyły tegoroczne Świąteczne Spotkanie z Teatrem i muzyczno-teatralne widowisko „Magiczna moc Świąt”. Po roku nieobecności szkoła powróciła w wielkim stylu na deski zimowego teatru, w sztuce będącej podsumowaniem dziesięcioletniej działalności koła teatralnego „Maska”. W sztuce pojawiły się fragmenty wybranych dotychczasowych przedstawień w reżyserii Dagmary Staniszewskiej tj. Romea i Julii, Królowej Śniegu, Opowieści wigilijnej, Wyjątkowego renifera św. Mikołaja oraz montażu słowno-muzycznego Słuchać by usłyszeć a motywem przewodnim całości była, jakże bliska świątecznej grudniowej aurze, miłość we wszystkich swoich odsłonach. Przedstawieniu  tradycyjnie towarzyszyła piękna muzyka, śpiew solistów i szkolnego chóru pod kierunkiem Tomasza Grajcara. Wśród wyśpiewanych perełek znalazły się utwory takie jak  Święta tuż (Wyjątkowy renifer św. Mikołaja), Ten dzielny mały zuch (Wyjątkowy renifer św. Mikołaja), Kaju, chodź ze mną (Królowa Śniegu),  Uciekali (Metro), Świetlista noc (Romeo i Julia), Syberiada oraz Kolęda dla nieznajomych.  Wspaniała gra aktorska, siła wyrazu młodych aktorów, doskonały poziom muzyczny, piękne stroje i scenografia, a także uniwersalne przesłanie sztuki  wytworzyły magiczną atmosferę i wzbudziły wśród publiczności wielkie emocje wyrażane gromkimi brawami. Warto nadmienić, że autorzy przedstawienia Dagmara Staniszewska i Tomasz Grajcar to laureaci tegorocznej Róży Olesna – nagrody mającej na celu wyróżnienie osób, ich działalności, twórczości, podkreślenie wybitnych osiągnięć, wyników, efektów pracy polegającej na popularyzowaniu pozytywnych wartości, działań wynikających z osobistego zaangażowania, poświęcenia, wytrwałości, znacznie przekraczających etatowe, zawodowe i statutowe obowiązki.

Inteligentnie i perfekcyjnie odegrana  sztuka to potężne wyzwanie artystyczne i techniczne, w którym  przed kilkusetosobową  publicznością wystąpiło kilkudziesięciu uczniów  szkoły.  Rozmach i profesjonalizm,   były efektem pasji, zaangażowania i kilkumiesięcznej pracy ogromnej liczby osób – uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi a także rodziców.    Budowa sceny, profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie, szycie strojów, zakup rekwizytów,  wystrój szkoły oznaczają ogromne koszty finansowe, dlatego realizacja grudniowego przedstawienia była możliwa jedynie dzięki pomocy ponad dwudziestu sponsorów na czele z Burmistrzem Olesna Sylwestrem Lewickim i życzliwej współpracy z ludźmi dobrej woli, którym nie jest obojętne dobro młodzieży i jej kulturalny rozwój.

Twórczo organizując wolny czas uczniów, szkoła wykorzystuje różnorodne ich zdolności: artystyczne, muzyczne, choreograficzne, plastyczne, techniczne czy organizacyjne  a zaszczepione pasje literackie   i artystyczne przygotowują dzieci do aktywnego uczestnictwa w  życiu kulturalnym.  Dumą szkoły jest również to, że poprzez  przedstawienia teatralne dla mieszkańców Olesna młodzi aktorzy oleskiej Dwójki propagują kulturę w środowisku lokalnym.

Poza strawą duchową imprezie tradycyjnie towarzyszyły wigilijna kawiarenka oraz kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów. Barszczyk, ryby, krokiety, pierogi a także torty, ciasta, pierniczki i inne słodkości w wykonaniu rodziców, uczniów i stołówki szkolnej cieszyły podniebienia licznie przybyłych widzów a unoszące się w powietrzu świąteczne zapachy i melodie nadawały całości dodatkowego uroku.   Wśród przybyłych gości mogliśmy spotkać Burmistrza Olesna Sylwestra Lewickiego wraz z małżonką, zastępcę Burmistrza Jerzego Chęcińskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Henryka Kucharczyka, radnych: Małgorzatę Wieczorek, Gabrielę Jokiel, Marka Leśniaka, Jana Bonka, Grzegorza Biernackiego, kierownika Wydziału Oświaty Janusza Wojczyszyna oraz Przewodniczącego Rady Rodziców Andrzeja Krzywonia.

Dyrekcja, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły jeszcze raz serdecznie dziękują w tym miejscu sponsorom, rodzicom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację i powodzenie spektaklu. Wesołych Świąt  i do zobaczenia za rok!

Cezary Łuczak